AKO SI VYBRAŤ DOBRÉHO SVADOBNÉHO FOTOGRAFA

Svadba, deň ako každý iný no predsa krásne špeciálny. Pre vás, vašu rodinu aj priateľov. Nechcete preto prísť ani o jeden okamih a snažíte sa zapamätať si všetky drobné detaily. Práve na to je tu fotograf. Jeho úloha je natoľko dôležitá, že si ho treba rezervovať približne v ročnom predstihu. Ako však nájsť toho správneho a svoje rozhodnutie neoľutovať?

Na jednej vlne

Pravidlo číslo jeden by mohlo znieť – musíte si sadnúť. Doslova aj metaforicky. Kým konkrétneho fotografa angažujete, dohodnite si osobné stretnutie. Stačí jedno a spravidla rýchlo zistíte či medzi vami a človekom na druhej strane stola preskočila iskra porozumenia a vzájomné sympatie. To je zásadné už preto, že počas svadby ho púšťate do svojej osobnej zóny. Bude vo vašej tesnej blízkosti v tých najemotívnejších chvíľkach. Zistite preto vopred jednak to či máte rovnaký vkus, ale i napríklad či je fajčiar (ak vám to vadí), či vie prísť vhodne oblečený atď.

Povinná jazda – referencie

Ani topánky si nekúpite bez vyskúšania, však? Týmto pravidlom sa riaďte aj pri výbere svadobného fotografa. Pýtajte sa a pýtajte sa veľa. Koľko svadieb už má za sebou? Ako dlho už fotí spoločenské udalosti? Môže vám poskytnúť k nahliadnutiu širšie portfólio? Zopár vybraných fotiek na Facebooku vám veľa nepovie. Najideálnejšie je získať referencie od ľudí, ktorí s fotografom v nedávnej minulosti spolupracovali.

Čo si treba premyslieť

Pravdepodobne ste sa už stretli s ponukami 2v1 alebo 3v1, kde v jednej osobe dostanete služby  fotografa, kameramana, príp. DJ-a. Výhodou tohto riešenia je nižšia cena, keďže namiesto tímu ľudí platíte len jedného človeka. Tým však zoznam benefitov väčšinou končí. Je totiž ťažké predstaviť si ako všetky tieto činnosti dokážu súčasne vykonávať (navyše bez prestávky celé hodiny) len dve ruky. V takomto prípade potom nutne trpí kvalita konečného produktu.

Ďalšou otázkou, ktorú si treba včas zodpovedať je, či chcete/potrebujete fotografa aj kameramana. Jedno miesto na sedenie by ste už asi našli. Za zmienku však skôr stojí to, že si môžu zavadzať. Nikto vám potom nezaručí, že jeden nebude v zábere toho druhého. Pri sústredení sa na seba navzájom im tiež môže utiecť nejaký podstatný moment, ktorý potom bude chýbať vám. Odporúčame poobzerať sa skôr po ponuke dvoch fotografov. Dvaja fotografi sa jeden druhému vyhnú ľahšie a vy budete mať istotu, že spolu pokryjú všetky dôležité chvíle. V svadobnom albume potom nebudete mať žiadne časové okno. Neujdú vám ani emotívne zábery blízkej rodiny, keď vás pozorujú ako tancujete alebo sa prvýkrát pobozkáte.

 

Svadba je neopakovateľná udalosť, preto sa uistite, že váš fotograf:

• fotí na dve pamäťové karty súčasne,

• má záložný fotoaparát,

• spraví za vás finálny výber fotiek,

• zábery profesionálne upraví a odovzdá vám ich najneskôr o niekoľko týždňov (nie mesiacov!)

Pridaj komentár